| Part Number | SMCJ36AHE3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 371180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ36AHE3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ36AHE3 57T |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Peak Pulse Current | 25.8 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 40 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 36 V |
| Maximum Clamping Voltage | 58.1 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Supplier Package | SMC |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ36AHE3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE440ARL.pdf |
|
Molex | TVS FOR HAIER 595 - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ40A-E3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T100CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33CA-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 30W 10-Pin DFN Download PDF datasheet for CDDFN10-0524P.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ45CAHE3 5B.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 17V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ17A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 70.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE82A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51CA-E3 52.pdf |